Neúplné časy

Obecně řečeno, neúplný je takový čas, který vyhovuje hned dvoum podmiňovacím výrazům. Chcete-li zařadit určitý čas do jedné z tříd, ukončíte vyhodnocování po první nalezené shodě v podmínce. Pokud ale chcete zjistit, zda je čas neúplný, musíte pokračovat ve vyhodnocování dále.

10:10 - rozcelený stejňoch: tento případ ukazuje, jak je důležité vyhodnocovat ve správném pořadí a až do konce. V prvním článku se praví, že jako první musí být vyzkoušen test na stejňocha. Ten nám zde vychází. Dále se zkouší celoch a i tento test nám přinesl kladně vyhodnocenou podmínku. To však neznamená, že definované podmíněné výrazy jsou nedokonalé. Naopak, tímto se dává možnost znovuzavedení pojmů, které dříve v časologii existovaly, ale nebylo nástroje, který by prokázal jejich stoprocentní správnost.

Předchozí příklad jasně ukazuje, jak postupovat i u jiných časů. Čas 10:10 je na první pohled stejňoch, ale další test vzápětí ukáže, že rozcelený. Zde je dobré připomenout, že pokud by bylo možné vyhodnotit kladně více jak dvě podmínky, berou se pouze první dvě a vícenásobný neúplný čas v časologii neexistuje.

Neúplný čas se značí tak, že jako první se zapíše značka třídy, která vzešla z druhého pokusu vyhodnocení, dále již tak přetěžovaný znak '?' a značka třídy, které čas patří. Takže např. DCL?CST znamená "rozcelený stejňoch".

Během přípravy této elektronické příručky se všechny nedávno zavedené pojmy testovaly na případné chyby. Během této fáze jsem objevil několik bodů, které byste si měli pozorně projít. Jejich cílem je ukázat, že ne každý zdánlivě neúplný čas může být neúplný. V tomto směru byly tedy přijaty následující výjimky:

1. V časologii existují jen dva neúplní stejňoši (10:10 a 01:11).
   Ten první je rozcelený a ten druhý rozpolostejněný. Jiné třídy se se
   stejňochy netestují. Pokud by se například mohli stejňoši testovat na
   polorozšklebenost a třičtvrtěrozšklebenost, každý stejňoch by potom byl
   neúplný.
2. Třídy AR, BPR a ETR nemají neúplné časy.
3. Žádný čas nemůže být rozšklebený. Opět je to dáno tím, že po zavedení
   takového pravidla by bylo takovýchto časů najednou moc. Navíc, rozšklebenci
   nemají svůj podmiňovací výraz a rozšklebencem se stává čas, který nevyhoví
   ani jednomu výrazu. Jak již bylo zmíněno výše, neúplný čas musí vyhovovat
   hned dvoum podmínkám.